Proč používáme hlavně podílové a ETF fondy?

Investovat se dá od nemovitostí, půdy, zlata, umění, akcií, dluhopisů až po veterány aut. Problém je, že jako jednotlivec potřebujeme nejen velké množství prostředků, ale i specifické odborné znalosti z oboru, aby naše investice mohla být úspěšná. Vyřešit tato úskalí nám pomáhají podílové fondy. Sdružují majetek od malých i velkých investorů a mají tak možnost uskutečnit investice, na které by většina investorů neměla prostředky. Portfolia podílových fondů mohou obsahovat i stovky firem. Výhodou této diversifikace je, že v případě, že se jedné či více firmám nedaří, neznamená to pro naše portfolia žádné zásadní ohrožení. Fond je vždy veden manažerem, který má k dispozici týmy analytiků, kteří sledují příslušnou část trhu. Největším přínosem manažera je, když se mu na trhu podaří objevit podhodnocené akcie, či udělat zásadní strategické rozhodnutí.

Díky nové investiční strategii Nobelova Nadace během 65 let šestinásobně zvýšila vklad Alfréda Nobela. Tedy z 0,6 na 3,7 miliardy švédských korun.

ETF – Exchange Trade Fund – jsou nízkonákladové fondy řízené počítačovým algoritmem, který automaticky nakupuje a prodává aktiva dle stanoveného indexu. Např. index S&P500 sleduje vývoj 500 největších amerických firem jako jsou Apple, Microsoft, Google, Amazon, Facebook, Exxon… atd. ETF pak podle tohoto indexu nakupuje poměrově akcie. Hodnota těchto firem je ostře sledována po celém světě a je tedy velice nepravděpodobné, že by fond s manažerem překonal výnos indexu. Jelikož podílový fond musí zaplatit celý team lidí, je jejich nákladovost vyšší, což pro nás znamená nižší výnos. Proto v těchto případech používáme ETF.

Portfolia

Pro Vás vytváříme dle jedné ze tří základních strategií – Konzervativní, Vyvážené a Dynamické. Tyto strategie jsme pro Vás převzali od dlouhodobě úspěšných investorů jako je Nobelova Nadace.

 

Co má společného investování a Nobelova nadace?

Alfréd Nobel se rozhodl, že po smrti chce zanechat odkaz světu, který nebude spojen pouze se zbrojním průmyslem a tak vytvořil ze svého majetku fond Nobelovy Nadace. Jednou z jeho podmínek bylo, že veškeré prostředky mohou být investovány pouze do konzervativních nástrojů – tedy státních dluhopisů a dluhopisů zajištěných nemovitostí. Během padesáti let fond díky inflaci a pravidelnému vyplácení cen ztratil 2/3 hodnoty (cca 3 miliardy korun). Správci se začali obávat, že odkaz Alfréda Nobela zanikne, proto apelovali na švédskou vládu o změnu investiční strategie. Nejlepší odborníci světa vytvořili portfolio, jehož cílem je pravidelný výnos, který nejen pokryje inflaci, ale i provozní náklady nadace a výplaty cen. Co tedy byla hlavní změna?

 

Akcie!

Vzniklo diversifikované portfolio, ve kterém zůstaly dluhopisy a zároveň se k nim přidalo 45-60% akcií. Zbytek je rozdělen do alternativních investic jako jsou hedgeové fondy, zlato a nemovitostní fondy. Dluhopisová strategie, která se nám krátkodobě může zdát bezpečná, totiž nemá dostatečný výnos na to, aby dlouhodobě překonala inflaci.

 

Segmenty

Naše portfolia jsou rozdělena na jednotlivé segmenty: dluhopisové, akciové a alternativní. Tyto části jsou zastoupeny jedním či více fondy. Cílem je, aby portfolio obsahovalo části, které nejsou v korelaci, což nám umožňuje bezpečný výběr z portfolia i ve chvíli, kdy může být celkově v poklesu. Základní typy portfolií  Vám upravujeme na míru. Součástí naší práce je také sledovat, zda se jednotlivé fondy výkonností drží benchmarku, tedy jestli fungují stejně či lépe, jako fondy ve stejné investiční skupině. Dále kontrolujeme, zda jejich výnos odpovídá podstoupenému riziku.

 

Chcete i Vy mít portfolio dle dlouhodobě prověřených investičních strategií?

Kontaktujte nás